Home » Politics » Who to Vote For in the 2009 European Elections

Who to Vote For in the 2009 European Elections

It is often difficult to rouse enough motivation to find out about your local politicians – especially in the 2009 European Elections when there are many small and unfamiliar parties standing and faith in politics is at an all time low.

However, the European Elections use a form of proportional representation, so votes for smaller parties will have more chance of making a difference.

This voting guide will also help voters in the UK to make an informed decision. It is important to remember that several parties state that their members will not take up their seats in the European Parliament should they be elected. Whether or not you feel this is the best way to represent your interests in Brussels should be the first point to consider when choosing who to vote for. Just use the links and the back buttons to navigate through the different parties in your area.

Contents


Distribution of MEP Seats in Your Area



A Quick Guide to the Parties in the UK 2009 European Parliament Elections



Who’s Standing in Your Area?


Distribution of MEP Seats in Your Area


* East Midlands: 5 seats (one less than in 2004)
* Eastern region: 7 seats
* London: 8 seats (one less than in 2004)
* North East: 3 seats
* North West: 8 seats (one less than in 2004)
* South East: 10 seats
* South West: 6 seats (one less than in 2004)
* West Midlands: 6 seats (one less than in 2004)
* Yorkshire and the Humber: 6 seats
* Wales: 4 seats
* Scotland: 6 seats (one less than in 2004)
* Northern Ireland: 3 seats

A Quick Guide to the Parties in the UK 2009 European Parliament Elections


Potted manifestos taken from the titles or homepages of each campaign’s website.

Alliance Party

Non-sectarian party which advocates co-operation between Nationalist and Unionist communities and power sharing. Aligned with the Liberal Democrats.

Animals Count

A political party in the UK aiming to create a better world for people and animals.

British National Party

The British National Party is the only party which opposes mass immigration and surrender to the European Union.

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”

Truth
Justice
Integrity
The 10 Commandments
Marriage between a man and a woman
Defending every persons freedom of speech
Being careful not to destroy another mans reputation
Protecting every human beings right to life from conception to death
Authority and responsibility given to parents of children
Taking care of those weaker in society
Treating all men as equals
Consistency
Decency
Honesty

Conservative Party

* Cutting the cost of politics
* Delivering more for less
* Representing Britain’s interests in Europe
* Helping to clean up the political system

Democratic Unionist Party – DUP

The most religiously fundamentalist of all the Unionist parties and the leading party opposed to the Good Friday Agreement.

English Democrats Party

Campaigning for the creation of an English Parliament and Executive within the United Kingdom with the same powers as the Scottish Parliament and Executive.

Fair Pay Fair Trade Party

Not only will Fair Pay and Fair Trade enable global partners to be trading equally and safely, it will allow Britain to again manufacture products that were not possible because of the abundance of very cheap labour in the Developing or more accurately the Exploited world.

Independents

There are a number of Independents standing in several regions – check your local region listing for any nominees not allied to a party.

Jury Team

The Jury Team was founded for those people who believe in democracy, but who have observed how the current party political system has turned the United Kingdom’s Parliament and Government into the creatures of a small and increasingly distant group of oligarchical politicians.

Liberal Democrats

Liberal Democrats know effective cooperation creates prosperity – more than 3 million jobs in the UK depend on trade with other EU countries.

Liberal Democrats are working with our European neighbours to protect Britain and catch terrorists and criminals who operate across national borders.

Liberal Democrats know that countries have to work together to tackle climate change.

Mebyon Kernow – The Party for Cornwall

Progressive political party, campaigning for greater self-government for Cornwall.

No2EU: Yes To Democracy

Say no to the Lisbon Treaty

It is clear that the peoples of Europe reject the renamed EU constitution whenever they are given the opportunity…
Say yes to workers rights

Reject the EU gravy train -Our candidates will nominally hold the title MEP but will not board the notorious EU gravy train by taking their seats.

EU rules demand the “free movement of capital, goods, services and labour”. The result is the undermining of workers rights…

Pensioners Party

A new British political party which aims to get a better deal for pensioners.

Plaid Cymru

Plaid is the party for the people of Wales, representing everyone who has chosen to make Wales their home.

Pro Democracy: Libertas.eu

As the first pan-European, pro-European political party, Libertas understands the international language of democracy.

Scottish Green Party

A Green MEP will push for green jobs to develop the infrastructure of the future. A Green MEP will support community leadership and an end to corporate control over your political system, your economy, and your life. A Green MEP will help us to reclaim our economy.

Scottish National Party

A left leaning nationalist party advocating secession from the United Kingdom.

Scottish Socialist Party

The SSP is Scotland’s socialist party that campaigns to replace capitalism with socialism, for people, not profit.

Sinn Féin

We want to build a Europe of Equals – a true partnership of equal sovereign states, co-operating in social and economic development in Europe and beyond. We want an EU that promotes peace, demilitarisation and nuclear disarmament and the just resolution of conflicts under the leadership of a reformed, renewed and democratised United Nations. Ultimately, we want a future United Ireland to take an active, leading role in such a reformed EU.

SDLP (Social Democratic & Labour Party)

The SDLP is strongly committed to full participation in the European Union. The SDLP is enthusiastic for ongoing enlargement of the European Union to create a union of democracy, prosperity and justice from the Baltic to the Mediterranean and from the Atlantic to the Black Sea.

Socialist Labour Party

The SLP aims to build on the heritage of all the movements of resistance to the free – market offensive in Britain over the past two decades. In particular, it is the political heir of the year-long miner’s strike of 1984-5 and the tremendous movement of solidarity it inspired in all sections of British society.

The Socialist Party of Great Britain

Party made up of people who have joined together because they want to get rid of the profit system and establish real socialism.

The Green Party

The Green Party is the only party that has the policies to tackle head-on the economic crisis and at the same time lay the foundations for a sustainable and fair society.

The Labour Party

Labour MEPs stand up and fight campaigns on important issues that require international solutions. From tackling climate change and discrimination to protecting consumers and vulnerable people, Labour MEPs stand up for you in Europe.

The Peace Party – Non-Violence, Justice, Environment

The Peace Party – Non-violence, Justice, Environment aims to break the mould of British, European and World politics.
It envisions a new perspective on human existence, replacing the current sets of values with ones based around reverence for all life and on co-operation and compassion for humanity.

The Roman Party Ave!

No information available.

Traditional Unionist Voice – TUV

TUV was formed in December 2007 to give voice to Traditional Unionists throughout Northern Ireland who reject unrepentant terrorists at the heart of government and who feel betrayed by those who ushered them into government. In essence we occupy the ground forsaken by those who for the sake of office sacrificed their principles. We hold that “nothing which is morally wrong can be politically right.”

Ulster Conservatives and Unionists – New Force

No website available.

United Kingdom First

If elected as an MEP, I will not sit on committees of the European Parliament nor attend the plenaries in Brussels and Strasbourg except in the case of a vote which the party leadership regards as of critical importance to British interests. Instead, I will spend my time campaigning in the UK for British withdrawal from the EU and in support of the Party’s domestic election campaigns.

United Kingdom Independence Party

Libertarian, non-racist party seeking Britain’s withdrawal from the European Union.

WAI D

No website available.

Yes 2 Europe

YES2EUROPE is a new political party for those who believe that Britain should be more fully engaged in the European Union.

Who’s Standing in Your Area?


East Midlands

Returning Officer for the East Midlands: Charles Poole, Tel: 0116 299 5960.

Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Robert West
2. Catherine Duffy
3. Peter Charles Dennis Jarvis
4. Lewis Richard Allsebrook
5. Kevan Christopher Stafford

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. Suzanne Maria Nti
2. Tom Rogers
3. Tim Webb
4. Colin Allan Bricher
5. Doreen Anna Scrimshaw

Conservative Party


1. Roger Helmer
2. Emma McClarkin
3. Rupert Oliver Matthews
4. Fiona Louise Bulmer
5. George Anderton Lee

English Democrats Party


1. Derek John Hilling
2. Tony Ellis
3. Diane Bilgrami
4. David Peter Ball
5. Anthony Charles Edwards

Jury Team


1. James Richard Lowey
2. Simon Harry Flude
3. James David Parker
4. Henry Charles Blanchard
5. Perry Wilsher

Liberal Democrats


1. William Francis Newton Dunn
2. Edward Robert Maxfield
3. Denise Elizabeth Hawksworth
4. Deborah Violet Newton-Cook
5. David Anthony Perkins

No2EU: Yes To Democracy


1. John Irving Burke McEwan
2. Avtar Singh Sadiq
3. Jean Isobel Thorpe
4. Shang Gahonia
5. Laurence Platt

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Richard Peter Elvin
2. Margaret Lucille Jeanne Parker
3. Peter Chaplin
4. James Arthur Graham Daniels
5. William Gordon Stuart Winter

Socialist Labour Party


1. David Paul Roberts
2. Paul Amos Liversuch
3. Shaun Alan Kirkpatrick
4. Michael Clifford
5. Thea Ruth Roberts

The Green Party


1. Sue Mallender
2. Richard Mallender
3. Ashley John Baxter
4. Matt Follett
5. Barney Smith

The Labour Party


1. Glenis Willmott
2. Roy Francis Kennedy
3. Kathryn Marie Salt
4. John David Morgan
5. Catherine Anne Marisa Taylor

United Kingdom First


1. Ian Francis Gillman
2. Christopher Duncan Elliot
3. Nadine Platt
4. David Noakes
5. Mariann French

United Kingdom Independence Party


1. Derek Roland Clark
2. Christopher Pain
3. Stephen Allison
4. Deva Indeera Asanga Kumarasiri
5. Irenea Marriott

Eastern region

Returning Officer for the Eastern region: David Monks, Tel: 01480 388001. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

Animals Count


1. Jasmijn De Boo
2. Alexander Leslie Bourke
3. Richard James Deboo

British National Party


1. Eddy Butler
2. Emma Louise Colgate
3. Stephen McCole
4. David Alexander Fleming
5. David Maurice Lucas
6. Mark Fuller
7. Seamus Padraic Dunne

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. Jeremy John Tyrrell
2. Kim Christofi
3. John Arthur Jackson
4. Grace Ovba Oghenegare
5. Albert Usikaro
6. Douglas William Suckling
7. Sally Craig

Conservative Party


1. Geoffrey Charles Van Orden
2. Robert William Sturdy
3. Victoria Grace Ford
4. John Christopher Flack
5. Jonathan Morgan
6. Claire Patricia Annette Strong
7. Clare Robina Whelan

English Democrats Party


1. Robin Charles William Tilbrook
2. Charles Jeremy Vickers
3. John Robert Cooper
4. Raymond Brown
5. Adrian Ralph Key
6. Nicholas Peter Capp
7. Patrick James Harris

Jury Team


1. Andrew Timothy Armes
2. Ian Tyes
3. Stephen John Garton
4. Jules Sherrington
5. Andrew Stephen John Parker
6. Michael Edward Yates

Liberal Democrats


1. Andrew Nicholas Duff
2. Linda Anne Jack
3. Ian James Mack
4. Peter James Welch
5. Earnshaw Desmond Bami Joko Palmer
6. Andrew Mark Houseley
7. Qurban Hussain

No2EU: Yes To Democracy


1. Brian Percival Denny
2. Frank James Jepson
3. Stephen William Glennon
4. Philip Katz
5. Eleanor Mary Donne
6. Peter John Relph
7. Ronald Rodwell

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Andrew David Jamieson
2. Peter Mason
3. John Leroy Dowdale
4. Carlo de Chair
5. Henry Thomas Burton
6. John Robert Harmer
7. Peter Ignatius Robbins

Socialist Labour Party


1. James Douglas Dry
2. Patricia Ann Bowen
3. Paul Eugene Hardman
4. Martha Page-Harries
5. Jacob Bowen
6. Miriam Scale
7. Andrew Peter Jordan

The Green Party


1. Rupert Jefferson Read
2. Peter James Lynn
3. James Edward Abbott
4. Marc Scheimann
5. Angela Joan Thomson
6. Andrew George Stringer
7. Amelia Bernadette Drayson

The Labour Party


1. Richard Stuart Howitt
2. Elizabeth Mary Kelly
3. Nigel Robert Gardner
4. Sherma Batson
5. James Emmanuel Valentine
6. Katie Elizabeth Curtis
7. Christopher Michael Ostrowski

United Kingdom First


1. Robin Page
2. Peter Arthur Cole
3. Charles Bruce Farquharson Lawson
4. Leslie John West
5. Arthur Leonard Baynes

United Kingdom Independence Party


1. David Campbell Bannerman
2. John Stuart Agnew
3. Andrew George Smith
4. Stuart Anthony Gulleford
5. Amy O’Boyle
6. Michael Jack McGough
7. Michael John Morton Baker

Independent


Peter Edward Rigby

London

Returning Officer for London: Barry Quirk, Tel: 07525 671308. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Robert William Bailey
2. Michael John Barnbrook
3. Dennis Pearce
4. Julian Peter Leppert
5. Roberta Woods
6. Christopher Walter Charles Forster
7. John James Clarke
8. John Alfred Evans

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. George Hargreaves
2. Susan Jane May
3. Paula Denise Warren
4. Stephen Hammond
5. Mary Boyle
6. Suzanne Fernandez
7. Petar Ljubisic
8. David Anthony Williams

Conservative Party


1. Timothy Charles Ayrton Tannock
2. Syed Salah Kamall
3. Marina Yannakoudakis
4. Jean-Paul Floru
5. Warwick Martin Lightfoot
6. Graham Eric Postles
7. Alison Sproule
8. Ian David Twinn

English Democrats Party


1. Roger Cooper
2. Graham Trevor Dare
3. Satvinder Singh Chaggar
4. Graham Wood
5. Arvind Tailor
6. Elaine Frances Cheeseman
7. David Stevens
8. Janus Polenceus

Jury Team


1. Reza Tabrizi
2. Evan Philip Millner
3. Lucy O’Sullivan McCormick
4. Afshin Payravi
5. Thomas Mulcahy
6. Sherif Malak
7. David Stuart Anthony Littlejohn
8. Gregory Charles Robert Williams

Liberal Democrats


1. Sarah Ann Ludford
2. Jonathan Harold Fryer
3. Dinti Wakefield Batstone
4. Christopher David Glossop Le Breton
5. John Pindar
6. Simon Alexander James
7. Caroline Persson
8. Benjamin Idris Jones

No2EU: Yes To Democracy


1. Bob Crow
2. John Hendy
3. Mary Gillian Davis
4. Kevin Nolan
5. Syed Enamul Islam
6. Onay Kasab
7. John Michael Rowe
8. Robert Nicholas Wrack

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Maxwell John Burt
2. Susannah Ellen Muffley Prins
3. Peter Desmond Clifford Lloyd
4. Herbert Widford Crossman
5. Victoria Jane Wood
6. Alan Lewis Radlett
7. Manesh Padhiar
8. Paul Cuthbert Forrester

Socialist Labour Party


1. Arthur Scargill
2. Amanda May Rose
3. Colin Muir
4. Linda Muir
5. Ronald Sinclair
6. Margaret Mary Sharkey
7. Alan Frank Jones
8. Carole Irene Whatham

The Green Party


1. Jean Denise Lambert
2. Ute Martha Michel
3. Shahrar Ali
4. Joseph Healy
5. Miranda Jane Dunn
6. Shasha Khan
7. John Geoffrey Hunt
8. Caroline Jane Allen

The Labour Party


1. Claude Moraes
2. Mary Hilda Rosamund Honeyball
3. Anne Helen Fairweather
4. Kevin David McGrath
5. Emma Monica Jones
6. Raj Kumar Jethwa
7. Azize Nilgun Canver
8. Muhammad Abdul Asad

The Socialist Party of Great Britain


1. Daniel Peter Lambert
2. Tristan Miller
3. Janet Iris Carter
4. James William Martin
5. Adam John Lewis Buick
6. Simon Jonathan Wigley
7. Frederick William Allen
8. Mary Patricia Deutz

United Kingdom Independence Party


1. Gerard Joseph Batten
2. Ralph Steven Atkinson
3. Michael Andre Zuckerman
4. Timothy Christopher Worstall
5. Sunita Webb
6. Strachan David McDonald
7. Lawrence James Webb
8. Anuruddha Reuata Gunavardhana

Yes 2 Europe


1. Brendan Patrick Donnelly

Independent


Gene Alcantara
Steven Cheung
Jan Jananayagam
Sohale Rahman
Haroon Saad

North East

Returning Officer for the North East: Dave Smith, Tel: 0191 561 1144. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Adam Walker
2. Peter Mailer
3. Ken Booth

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship


1. Don Botham
2. Daniel Graeme Parker
3. Coral Gwendoline Thompson

Conservative Party


1. Martin Callanan
2. Barbara Musgrave
3. Emma Moore

English Democrats Party


1. Francis Roseman
2. Allan White
3. Graham Anthony Robinson

Jury Team


1.Ahmed Khan
2. Jacqueline Ann Riley

Liberal Democrats


1. Fiona Hall
2. Chris Foote-Wood
3. Neil Bradbury

No2EU: Yes to Democracy


1. Martin Richard Levy
2. Hannah Ruth Walter
3. Peter Pinkney

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Ken Rollings
2. Alasdair Mcleod
3. William Tremlett

Socialist Labour Party


1. Michael York
2. John Roy Taylor
3. James Anthony Dodsworth

The Green Party


1. Shirley Ford
2. Iris Ryder
3. Nic Best

The Labour Party


1. Stephen Hughes
2. Fay Tinnion
3. Nick Wallis

United Kingdom Independence Party


1. Gordon Howard Parkin
2. Sandra Morag Allison
3. John David Edward Tennant

North West

Returning Officer for the North West: Sir Howard Bernstein, Tel: 0161 234 4098. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Nick Griffin
2. Martin Wingfield
3. Steven Greenhalgh
4. Edward Richard James O’Sullivan
5. Jean Margaret Purdy
6. Michael James Elliott
7. Derek George Adams
8. Gary James Aronsson

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. Hans-Christian Raabe
2. Jill McLachlan
3. John Desmond Manwell
4. Maria G Overend
5. Clive Winston Morrison
6. Bob Ralph
7. Carol Jules
8. David Lee Martin

Conservative Party


1. Rt Hon Sir Robert James Atkins
2. Sajjad Haider Karim
3. Jacqueline Foster
4. Alexander Paul Williams
5. Gregory Ian Morgan
6. Anthony David Samuels
7. Peter John Wilding
8. Andrew William Large

English Democrats Party


1. Robert Edward Abrams
2. Stephen Morris
3. Ian Robert Lennox Logan
4. Derek Francis Grue
5. Anthony Brian Henry Justice
6. Maurice Frederick Brookes
7. Valerie Morris
8. Kenneth Walters

Jury Team


1. Krishnamurty Tayya
2. Graham Laurence Ross
3. Carl Glenn Birchall
4. William Aitken Brotherston
5. Mary Irene Strickland
6. Michael George Ernest Hale

Liberal Democrats


1. Chris Davies
2. Helen Maria Foster-Grime
3. Sue McGuire
4. Qassim Hussain Afzal
5. Neil Corlett
6. Mark Clayton
7. Stephen Michael Cooke
8. Peter John Hirst

No2EU: Yes To Democracy


1. Roger Bannister
2. Bryan Leslie Skarratts
3. Craig William Dennison Johnston
4. Alexander McFadden
5. Stephen Richard Radford
6. Lynn Worthington
7. John Metcalfe
8. Harry Smith

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Benjamin Caraduc Tallis
2. Anthony Butcher
3. Paul John Debrowa
4. William James Westall
5. Liam Hemmings
6. John Malcolm Humberstone
7. Michael Brendon O’Reilly

Socialist Labour Party


1. Billy Kelly
2. Stephen Benjamin Whatham
3. Kai Andersen
4. Ronald Waugh
5. Dot Kelly
6. Lynton Stephen Bennett
7. Dot Entwistle
8. Michael Roy Perry

The Green Party


1. Peter Andrew Cranie
2. Maia Whitelegg
3. Ruth Bergan
4. Samir Chatterjee
5. Jillian Barbara Perry
6. Justine Michelle Hall
7. Margaret Emily Westbrook
8. Geoffrey Smith

The Labour Party


1. Arlene McCarthy
2. Brian Simpson
3. Theresa Griffin
4. Stephen Frank Carter
5. Claire Rosemary Reynolds
6. Riaz Ahmad
7. Elaine Bowes
8. Brian Boag

United Kingdom Independence Party


1. Paul Nuttall
2. Michael McManus
3. Graham Cannon
4. Nigel Brown
5. Hilary Jones
6. Philip Griffiths
7. Terence Durrance
8. Lisa Duffy

Independent

Francis Apaloo

South East

Returning Officer for the South East: Mark Heath, Tel: 02380 833954. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Tim Rait
2. Donna Bailey
3. Mark Burke
4. Andrew Emerson
5. Lynne Mozar
6. David Terence Little
7. Peter James Lane
8. Brian Horne
9. Adam Francis Champneys
10. Andy McBride

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. Anthony James May
2. Peter Joyce
3. Christabel McLean Bacchus
4. William Alexander Thompson
5. David Clifford Ashton
6. Alexander John Wilson
7. David Peter Rodney Hews
8. Debra Smith-Gorick
9. Je’ran Cherub
10. Kenneth William Scrimshaw

Conservative Party


1. Daniel John Hannan
2. Richard James Ashworth
3. Nirj Deva
4. James Edmund Moncrieff Elles
5. Therese Anne Coffey
6. Sarah Lucy Richardson
7. Richard McDonald Robinson
8. Anthony Stuart Devenish
9. Niina Maria Kristina Kaariniemi
10. Marc Brunel-Walker

English Democrats


1. Steve Uncles
2. David Knight
3. Mike Tibby
4. Sean Varnham
5. Clive Maltby
6. Laurence Williams
7. Liz Painter
8. Gerald Lambourne
9. John Griffiths
10. George Herbert

Jury Team


1. Nick Trew
2. Nonie Bouverat
3. Lyn Tofari
4. Geoff Howard
5. Gerry Brierley
6. Anant Vyas
7. Michael Patrick Anthony Guest
8. Tony Sansum
9. John Steve Lenton

Liberal Democrats


1. Sharon Margaret Bowles
2. Catherine Zena Bearder
3. Ben Abbotts
4. James Andrew William Barnard
5. Antony James Hook
6. Zoé Anne Patrick
7. Gary Adam Lawson
8. David Aubertin Grace
9. John William Vincent
10. James Michael Meade Walsh

No2EU: Yes to Democracy


1. David Stanley Hill
2. Garry Joseph Hassell
3. David Owen Morris
4. Kevin Hayes
5. Gawain Robert Little
6. Robert John Wilkinson
7. Jacqueline Loraine Berry
8. Nicholas Philip Chaffey
9. Nicholas Bruce Wright
10. Sarah Louise Wrack

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Kevin Phillip O’Connell
2. Daniel Walter Hill
3. Neil Martin Glass
4. Chloe Elizabeth Woodhead
5. Guy James Lambert
6. Grahame Leon-Smith
7. Peter James Darien Grace
8. Nicholas Heather
9. David Robert Peace

Socialist Labour Party


1. Derek Roy Isaacs
2. Paramjit Singh Bahia
3. John McLeod
4. Ian Christopher Fyvie
5. Patricia Anne Ruiz
6. Richard Mooney
7. Maureen Stubbings
8. Derek Stubbings
9. Mary Theresa Byrne
10. Eleanor Little

The Green Party


1. Caroline Patricia Lucas
2. Keith Richard Taylor
3. Derek Norman Wall
4. Miriam Kennet
5. Jason Paul Kitcat
6. Hazel Frances Dawe
7. Jonathon Christopher St Aubyn Essex
8. Matthew Ledbury
9. Stephen Mark Dawe
10. Beverley Joan Golden

The Labour Party


1. Peter William Skinner
2. Janet Christine Sully
3. Robert James Fromant
4. Lisa Faith Homan
5. Stephen Alambritis
6. Janet Hazel Keene
7. Munir Malik
8. Silke Thomson-Pottebohm
9. Rajinder Singh Sandhu
10. Sukhjit Kaur Dhaliwal

The Peace Party – Non-Violence, Justice, Environment


1. John Morris
2. Geoffrey Pay
3. Jim Duggan
4. Julie Roxburgh
5. Keith Scott
6. Shafaq Iqbal
7. Jenny Watson
8. Marcus Trower
9. Jeff Bolam
10. David Brown

The Roman Party. Avel


1. Jean-Louis Pascual

United Kingdom First


1. Petrina Alexandra Holdsworth
2. John Simon Petley
3. Martin Nicholas Haslam
4. Jennifer Elizabeth Parsons

United Kingdom Independence Party


1. Nigel Paul Farage
2. Marta Andreasen
3. Stephen Andrew Harris
4. Philip Vander Elst
5. Harry Christopher Aldridge
6. Christopher Alan Browne
7. Andrew Malcolm Moncrieff
8. Mark Stroud
9. Mazhar Manzoor
10. Raymond Terence Finch

South West

Returning Officer for the South West: Paul Morris, Tel: 01202 633028. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Jeremy Edward Wotherspoon
2. Barry John Sinclair Bennett
3. Adrian Llewellyn Romilly
4. Sean Derrick Twitchin
5. Lawrence Reginald West
6. Peryn Walter Parsons

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. William Patrick Capstick
2. Katherine Susan Mills
3. Diana Ama Ofori
4. Larna Jane Martin
5. Peter Vickers
6. Adenike Williams

Conservative Party


1. Giles Bryan Chichester
2. Julie McCulloch Girling
3. Ashley Peter Fox
4. Michael John Edward Dolley
5. Donald John Collier
6. Syeda Zehra Zaidi

English Democrats Party


1. Michael John Turner
2. Sara Shelley Box
3. Keith Robert Riley
4. Stephen Michael Wright
5. Raymond Christopher Carr
6. Lee Pickering

Fair Pay Fair Trade Party


1. David Michael
2. Judy Foster

Jury Team


1. Sally Dorothea Smith
2. Martin Thomas Paley
3. Michael Andrew Clayton
4. Brian Gordon Underwood
5. Roger Whitfield
6. William Christopher Barnett

Liberal Democrats


1. Graham Robert Watson
2. Kay Barnard
3. Justine McGuinness
4. Humphrey Peter Neville Temperley
5. Paul Stephen Massey
6. Jonathan Stagnetto

Mebyon Kernow – The Party for Cornwall


1. Dick Cole
2. Conan James Trevenen Jenkin
3. Loveday Elizabeth Trevenen Jenkin
4. Simon John Reed
5. Glenn Renshaw
6. Joanie Mary Anne Willett

No2EU: Yes To Democracy


1. Alexander Fraser Gordon
2. Roger Alexander Davey
3. Rachael Lynch
4. Nicholas James David Quirk
5. John Howard Chambers
6. Paul Charles Dyer

Pensioners Party


1. Jonathan McQueen Cockburn
2. Barry Hodgson
3. Derek Francis Wharton
4. Roger Leslie Edwards
5. Stuart Baker
6. Barry Reginald Egerton

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Robin Charles Matthews
2. Peter Charles Albert Morgan-Barnes
3. Chloe Gwynne
4. Christopher Charnock
5. Nicholas Carlton Collingwood Sherman
6. Nicholas Charles Sacheverell Coke

Socialist Labour Party

1. Robert James Hawkins
2. Brian Andrew Corbett
3. Alison Mary Entwistle
4. David Terence Marchesi
5. Robert Oliver Hawkins
6. James William Bannister

The Green Party


1. Richard Antony Knight
2. Roger Michael Creagh-Osborne
3. David Ronald Moore Taylor
4. Sarah Margaret Scott-Cato
5. Chloe Alice Somers
6. Richard Hugh Lawson

The Labour Party


1. James Glyn Ford
2. Isabel Martha Owen
3. Keir Dhillon
4. Dorothea Hodge
5. Dafydd Emlyn Williams
6. Elizabeth Susan Lisgo

United Kingdom Independence Party


1. Bernard Trevor Colman
2. William Dartmouth
3. Gawain Howard Wilkinson Towler
4. Julia Reid
5. Alan Stephen Wood
6. Stephanie McWilliam

WAI D


1. Nicola Guagliardo
2. Joy Margaret Skey

Independent


Katie Olivia Hopkins

West Midlands

Returning Officer for the West Midlands: Stephen Hughes, Tel: 0121 303 2731. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Simon Darby
2. Alby Walker
3. Christopher Turner
4. Kenneth Griffiths
5. Ellie Walker
6. Russell David Green

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. David John Booth
2. Samuel Nelson
3. Abiodun Akiwumi
4. Yeside Oguntoye
5. Ade Raji
6. Maxine Hargreaves

Conservative Party


1. Philip Charles Bradbourn
2. Malcolm John Charles Harbour
3. Anthea Elizabeth Joy McIntyre
4. Michael John Burnett
5. Mark Gerald Spelman
6. Daniel Anthony Thomas Dalton

English Democrats Party


1. David Ford Lane
2. Frederick Bishop
3. John Stephen Lane
4. Graham Walker
5. Michael Ellis
6. Kim Elizabeth Gandy

Jury Team


1. Geoffrey John Coady
2. Graham William Burton
3. Jeremy John William Spencer
4. David Anthony Bennett
5. Colin Thompson

Liberal Democrats


1. Liz Lynne
2. Phil Bennion
3. Susan Juned
4. Stephen Barber
5. William Denston Powell
6. Jonathan Bramall

No2EU: Yes To Democracy


1. Dave Nellist
2. Dyal Singh Bagri
3. Malcolm Gribbin
4. Joanne Stevenson
5. Peter John McLaren
6. Andy Chaffer

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Jimmy Millard
2. Bridget Ilona Rose
3. Zigi Stuart Davenport
4. Andrew Ian Bebbington
5. David William Black
6. Matthew Hugh Lingard

Socialist Labour Party


1. John Tyrrell
2. Satbir Singh Johal
3. Rajinder Claire
4. Bhagwant Singh
5. Surinder Pal Virdee
6. Shangara Singh Bhatoe

The Green Party


1. Felicity Norman
2. Peter James Tinsley
3. Chris Williams
4. Ian Davison
5. Vicky Dunn
6. David Wall

The Labour Party


1. Michael Maurice Cashman
2. Neena Gill
3. Claire Edwards
4. Anthony James Painter
5. Victoria Quinn
6. Mohammad Nazir

United Kingdom Independence Party


1. Mike Nattrass
2. Nikki Sinclaire
3. Jill Seymour
4. Rustie Lee
5. Malcolm Hurst
6. Jonathan Oakton

Yorkshire and the Humber

Returning Officer for Yorkshire & the Humber: Paul Rogerson, Tel: 0113 247 6731. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Andrew Henry William Brons
2. Nick Cass
3. Chris Beverley
4. Marlene Guest
5. Paul Anthony Harris
6. Trevor David Brown

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. Sid Cordle
2. Andrew David McClintock
3. Angela Carolyn MacDonald
4. John O’Brien
5. Samantha Clare Cauldwell
6. Rebecca Ann Jones

Conservative Party


1. Edward Hugh Christian McMillan-Scott
2. Timothy John Robert Kirkhope
3. Fleur Josephine Butler
4. Matthew Allen Bean
5. Nicholas James Burrows
6. Glynis Joan Frew

English Democrats Party


1. Michael William Cassidy
2. Joanne Robinson
3. Peter Davies
4. David Basil Wildgoose
5. Paul Henry Adrian McEnhill
6. Geoffrey Lawrence Crossman

Jury Team


1. Barbara Hibbert
2. Anthony Robert Hooper
3. Ben Saxton

Liberal Democrats


1. Diana Paulette Wallis
2. Stewart David Arnold
3. Rebecca Elisabeth Taylor
4. James Monaghan
5. Nader Fekri
6. Neil Poole

No2EU: Yes to Democracy


1. Keith Allan Gibson
2. Celia Elizabeth Foote
3. Jackie Grunsell
4. Peter Rowland March
5. Michael Francis Davies
6. Juliet Marie Boddington

Pro Democracy: Libertas.eu


1. Anthony John Devoy
2. Edward Francis Devoy
3. Stephen Andrew Clark
4. Diana MacLeod
5. Trevor John Bending
6. Kathleen Harris

Socialist Labour Party


1. William Kenneth Capstick
2. Linda Venice Sheridan
3. Stephen Edward Yoxall
4. Holly Jo Yoxall
5. Terence Robinson
6. Christopher Robert Butler

The Green Party


1. Martin Hemingway
2. Shan Oakes
3. Leslie Rowe
4. Lesley Hedges
5. Kevin Warnes
6. Steve Barnard

The Labour Party


1. Linda McAvan
2. Richard Graham Corbett
3. Emma Elizabeth Hoddinott
4. David Bowe
5. Melanie Onn
6. Mahroof Hussain

United Kingdom Independence Party


1. Godfrey William Bloom
2. Jonathan William Arnott
3. Jason Paul Smith
4. Tobias Horton
5. David Daniel
6. Lynette Afshar

Wales

Returning Officer for Wales: Bryn Parry-Jones, Tel: 01437 775713. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Ennys Hughes
2. Laurence Reid
3. Clive Bennett
4. Kevin Anthony Edwards

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. Jeffrey David Green
2. David Philip Griffiths
3. Alun Clive Owen
4. John Harrold

Conservative Party


1. Kay Swinburne
2. Evan David Lewis Price
3. Emma Louise Greenow
4. David Chipp

Jury Team


1. Paul Joseph Sabanskis
2. James Gareth Eustace
3. Neil Morgan
4. Steven Phillip Partridge

Liberal Democrats


1. Alan Andrew Shaile Butt Philip
2. Kevin Domonic Lee O’Connor
3. Nicholas John Tregoning
4. Jacqueline Radford

No2EU: Yes To Democracy


1. Robert David Griffiths
2. Robert Williams
3. Laura Picand
4. Trevor Arnold Jones

Plaid Cymru


1. Jill Evans
2. Eurig Wyn
3. Ioan Bellin
4. Natasha Asghar

Socialist Labour Party


1. Robert Charles English
2. Richard George Booth
3. Liz Screen
4. Judith Rachel Sambrook

The Green Party


1. Jake Griffiths
2. Kay Roney
3. Ann Were
4. John Matthews

The Labour Party


1. Derek Vaughan
2. Lisa Stevens
3. Rachel Elizabeth Maycock
4. Leighton Veale

United Kingdom Independence Party


1. John Andreas Bufton
2. David Maybery Bevan
3. Kevin Phillip Mahoney
4. David William Lloyd Rowlands

Scotland

Returning Officer for Scotland: Tom Aitchison, Tel: 0131 529 4980. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

British National Party


1. Gary Nigel Raikes
2. Charles Baillie
3. Deborah Violet McColl McKnight
4. Roy David Jones
5. Maxwell Morrison Dunbar
6. Elise Mary Jones

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”


1. Sheila McLaughlan
2. John Smart
3. Brian Ross
4. Archie Linnegan
5. Christine Cormack
6. Isobel Anne Macleod

Conservative Party


1. Struan Stevenson
2. Belinda Don
3. Helen Gardiner
4. Donald Gunn MacDonald
5. Gerald Michaluk
6. P J Lewis

Jury Team


1. Alan Wallace
2. John Edward O’Callaghan
3. Stuart Wilson Brown
4. Melville Brown
5. Austin Peter Compson-Bradford

Liberal Democrats


1. George Lyon
2. Euan Macfarlane Robson
3. Robert Christopher Aldridge
4. Patsy Kenton
5. Douglas Herbison
6. Clive Roderick Sneddon

No2EU: Yes To Democracy


1. John Foster
2. Tommy Sheridan
3. Leah Ganley
4. Stuart Hyslop
5. Ajt Singh Uppal
6. Thomas Morrison

Scottish Green Party


1. Elaine Morrison
2. Chas Booth
3. Kirsten Robb
4. Alastair Whitelaw
5. Ruth Dawkins
6. Peter McColl

Scottish National Party


1. Ian Hudghton
2. Alyn Smith
3. Aileen McLeod
4. Drew Hendry
5. Duncan Ross
6. Gordon Archer

Scottish Socialist Party


1. Colin Fox
2. Angela Gorrie
3. Johanna Dind
4. Nick McKerrell
5. Raphael De Santos
6. Fecility Garvie

Socialist Labour Party


1. Louise McDaid
2. David Don Jacobsen
3. Katharine McGavigan
4. James Victor Berrington
5. Claire Watt
6. James McDaid

The Labour Party


1. David Weir Martin
2. Catherine Dalling Taylor Stihler
3. Mary Bain Lockhart
4. Paul McAleavey
5. Kirsty Jan Connell
6. Nasim Khan

United Kingdom Independence Party


1. Peter Adams
2. Paul Henke
3. Donald Mackay
4. Peter Neilson
5. Mike Arthur
6. Paul Wiffen

Independent


Duncan Robertson

Northern Ireland

Returning Officer for Northern Ireland: Douglas Bain, Tel: 0800 4320 712. Candidates are listed in alphabetical order of parties.

Green Party


Steven Agnew

Traditional Unionist Voice – TUV


Jim Allister

Sinn Féin


Bairbre de Brún

Democratic Unionist Party – DUP


Diane Dodds

SDLP (Social Democratic & Labour Party)


Alban Maginness

Ulster Conservatives and Unionists – New Force


Jim Nicholson

Alliance Party


Ian James Parsley

About Politics Desk

Politics Desk
Editors and staffers from the Politics Desk at The Global Herald.

Check Also

Sean Kelly, Australia's Consul-General to Chennai. Image courtesy DFAT.

Sean Kelly Appointed Australia’s Consul-General in Chennai

Mr Sean Kelly will become Australia’s next Consul-General in Chennai, following an announcement by Australia’s …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *